Види часових циклів в логістиці
Тривалість логістичного процесу може розглядатися як з позиції споживача, так і з позиції постачальника. З точки зору споживача інтерес представляє час виконання замовлення, т. Е. Час, що минув від моменту розміщення замовлення до моменту доставки товару (цикл: розміщення замовлення - отримання товару).
З позиції постачальника не менш важливим є час від моменту отримання замовлення покупця до моменту надходження оплати за поставлений товар, в тому числі і загальний час обороту робочого капіталу, починаючи з моменту закупівлі сировини і також закінчуючи отриманням оплати від покупця (цикл: отримання замовлення - надходження оплати).
Розглянемо кожен з цих циклів.
Цикл "розміщення замовлення - отримання товару" Як ми вже відзначали, в сучасному економічному середовищі висока швидкість реакції постачальника на що виник попит є одним з головних джерел його конкурентної переваги, так як тривалий час виконання замовлення вимагає від покупця розробки довгострокових прогнозів і пов'язане зі створенням запасів.
Показані основні етапи циклу "розміщення замовлення - отримання товару", кожен з яких вимагає для виконання певного часу. Діапазон можливих коливань тривалості всього циклу лежить в межах від 12 до 34 днів.
Розподілу ймовірності часу виконання окремих етапів циклу, а також всього циклу. Як бачимо, кожен з етапів теоретично може бути виконаний в досить стислі терміни. Однак в традиційних системах управління це малоймовірно. Ще менш ймовірно, що вся послідовність операцій під час відсутності єдиної системи управління наскрізним процесом, націленої на скорочення часу виконання замовлення, буде виконана в стислі терміни.
Іншою метою системи управління часом виконання замовлення є надійність дотримання встановленого терміну поставки, яка часто виявляється умовою не менш важливим, ніж довжина циклу "розміщення замовлення - отримання товару" (по крайней мере, до певного моменту).
Цикл "отримання замовлення - надходження оплати". Як уже зазначалося, будь-який постачальник зацікавлений в скороченні загального часу обороту робочого капіталу, т. Е. Часу перетворення замовлення в гроші. Слід підкреслити, що даний цикл полягає не тільки в обробці замовлення, виписці рахунку і отриманні оплати. Сюди відноситься також і час на постачання і виробництво, т. Е. Весь шлях фінансування оборотного капіталу.
Логістичний підхід до управління часом процесів в рамках кожного з циклів полягає в проектуванні і контролі повної временнбй ланцюга логістичного процесу просування матеріальних, інформаційних і фінансових потоків.
Необхідність "стиснення часу" процесів на перший погляд є очевидною, однак впровадження ідеї в практику відбувається, як правило, повільно. Основні причини:
♦ час виконання на кожному етапі циклу захищається своїми "опікунами" як можливість маневру, як своєрідне "простір для дихання";
♦ в логістичних системах фактичні значення "часу виконання", як правило, закладаються в якості базових параметрів, які лише деякі менеджери наважуються змінити. Це призводить до того, що системи постійно працюють на основі застарілих, роками не оновлюється параметрів "часу виконання".
Слід зазначити, що чутливість процесу до змін попиту зменшується зі збільшенням тривалості шляху від джерела матеріалів до споживача. Тривалі тимчасові Депі не дозволяють вчасно зафіксувати закінчення попиту, ускладнюють зв'язок виробництва до вимог ринку.
Подолання названих проблем і забезпечення своєчасності реакції на зміну попиту вимагає нового підходу до управління часом логістичних процесів.