Технологія застосування штрихового коду EAN-13
У сфері обігу широке застосування отримав штриховий код EAN-13, який являє собою графічне зображення унікального міжнародного номера товару EAN/UСС-13 у вигляді, придатному для автоматичного зчитування. Значення номера EAN/UСС-13 дублюється арабськими цифрами в нижній частині штрихового коду (13 знаків). В даний час у світі щоденно здійснюється понад 5 млрд сканувань штрихових кодів EAN-13.
Товари масового споживання найчастіше несуть на собі саме цей код. На етапі запуску товару у виробництво йому привласнюється тринадцатизначный цифровий номер. З допомогою алфавіту коду EAN-13, у якому кожній цифрі відповідає визначений набір штрихів і пробілів, формують штриховий код товару. Штриховий код різними способами наноситься на готовий виріб. Існують різні технології друку штрихового коду, в тому числі — мастерфильмы (фотопленочные шаблони), офсетний літографія, точково-матричний друк та ін.
Як вже зазначалося, база даних про товар формується на підприємстві-виробнику в період запуску виробу у виробництво і присвоєння йому номера EAN/UСС-13. Якщо між ЕОМ постачальника і ЕОМ одержувача товару є електронний зв'язок, то інформація про номери товарів, що складають партію, про їх кількостях, а також база даних про самі товари передається автоматично. Якщо такого зв'язку немає, то інформація може бути передана на магнітних носіях. У разі необхідності електронну технологію передачі інформації можна доповнити роздрукуванням супровідних документів на паперовій основі.
На складі одержувача під час приймання товарів проводиться сканування штрихового коду за допомогою спеціального пристрою. Це може бути портативний лазерний сканер або стаціонарне скануючий пристрій. Номери прийнятих товарів та їх кількості запам'ятовуються переносним пристроєм збору даних. Потім ця інформація перевантажується в складській комп'ютер, де звіряється з даними про партії, що надійшли на магнітному носії або у мережі електронного зв'язку.
При продажу товару в магазині касир зчитує штрих-код з обраного покупцем вироби. Близько двох секунд йде на сканування товару та ідентифікацію його товарного коду. Після цього касовий комп'ютер, відшукавши в пам'яті ціну та інші необхідні реквізити вироби, видає їх на екран і друкує чек.
У момент видачі чека касовим комп'ютером головний комп'ютер секції приймає в свою пам'ять інформацію про те, що даний товар проданий. Отримання товарів зі складу та їх реалізацію цей комп'ютер супроводжує арифметичної ув'язкою масивів в картотеці наявності. Таким чином, система перманентно забезпечує не тільки сумовий, але і кількісний облік товарів, що неможливо організувати без автоматичної ідентифікації товарів за допомогою штрихових кодів.
Кількісний облік реалізації товару використовується для своєчасного поповнення торгового асортименту. Автоматично складений і переданий по мережі електронного зв'язку замовлення на завезення товарів в магазин або подачу їх в торгівельний зал враховує складний попит по кожній товарній позиції.
Основы теории функциональных систем