Структура номера товару EAN-13

Номер товару EAN/UCC-13 містить 13 цифр. Перші три цифри позначають код національної організації (країни), який присвоєно їй асоціацією EAN International в установленому порядку. Прийнято називати цю частину коду префіксом.

Слід зазначити, що перші три цифри номера EAN/UCC-13 вказують країну походження товару, а країну, в якій зареєстроване підприємство, який представив товар на ринок. Отже, робити висновок про країну походження товару за першим трьом цифрам коду EAN-13 не можна. Наприклад, одна з німецьких фармацевтичних компаній, що експортує лікарські засоби в різні країни, вступила в національні організації — члени EAN International країн-імпортерів і для кожної країни виготовляє упаковки продукції зі своїм штриховим кодом (наприклад, для Россі з префіксами 460-469, для Бельгії — з префіксами 540-549 тощо).

Наступні шість цифр — реєстраційний номер підприємства усередині національної організації. Сукупність коду країни та коду підприємства є унікальною комбінацією цифр, що однозначно ідентифікує зареєстроване підприємство. Однаковий за назвою та виготовлений за тією ж технологією, але на різних підприємствах товар буде мати різні номери.

При цьому відмінність обов'язково буде мати місце вже в перших дев'яти цифри номера.

Наступні три цифри — порядковий номер товару усередині підприємства, присвоєний товару на розсуд підприємства. При цьому кодування можна просто почати з нуля і продовжувати до 999. Головна умова — будь-яку зміну в споживчих властивостях товару (сорт, вага, вид упакування тощо) повинно спричинити за собою зміну ідентифікаційного номера та, відповідно, штрихового коду на упаковці.

Таким чином, перші дванадцять цифр номера EAN/UCC-13 однозначно ідентифікують будь-який товар у загальній сукупності товарної маси.

Остання, тринадцята цифра коду є контрольною. Вона розраховується за спеціальним алгоритмом на основі попередніх дванадцяти цифр. Неправильна розшифровка однієї або декількох цифр штрихового коду призведе до того, що ЕОМ, розрахувавши з дванадцяти цифр контрольну, виявить її невідповідність контрольної цифри, нанесеної на товар. Прийом сканування не підтвердиться, і зчитування коду доведеться повторити. Таким чином, контрольна цифра забезпечує надійне дію штрихового коду, що є гарантією стійкості і надійності всієї системи. Проведені дослідження показують, що введені з клавіатури комп'ютера вручну дані про товар містять в середньому одну помилку на кожні 300 введених знаків. При використанні штрихових кодів цей показник знижується до однієї помилки на 3 мільйони знаків. Середню вартість робіт з виявлення та усунення наслідків однієї такої помилки американська асоціація менеджменту визначила 25 дол. Згідно з іншими дослідженнями ціна однієї помилки перевищує 100 дол.

Можна використовувати товарний штриховий код EAN-13 і для внутрішніх цілей підприємства. У цьому випадку перша цифра (префікс) товарного номера повинна бути 2, що означає "внутрішнього користування". Номер, який кодується штриховим кодом EAN-13, і в цьому випадку складається з 13 цифр, однак його структура визначається самим користувачем. Таке маркування не повинна використовуватися за межами підприємства.