Маркування вантажних пакетів

У логістичних процесах об'єктом управління є і окрема одиниця товару, і вантажний пакет, що включає в себе десятки, а то й тисячі окремих одиниць товару. При цьому окрема одиниця товару, переваги кодування і автоматичної ідентифікації якій розглянуті вище, є основним предметом праці лише на завершальній стадії товароруху, тобто в магазині.

На більш ранніх стадіях товар рухається здебільшого у формі вантажних пакетів. Відсутність одноманітності і узгодженості в учасників логістичних процесів в питаннях кодування, маркування та ідентифікації цих пакетів суттєво уповільнює руху матеріального потоку, що ускладнює управління ним на всіх етапах просування від постачальника до споживача.

В умовах, коли в опті зосереджуються вантажі від багатьох постачальників, що застосовують різні, часто несумісні системи ідентифікації вантажних пакетів, ефективна організація управління матеріальними потоками утруднена. У виробників втрати ефективності виникають на стадії розподілу. Транспортники "недобирають" ефект в процесі перевезення, оптовики втрачають в процесі зберігання і сортування вантажів. Роздрібна торгівля — в процесі виконання закупівельних операцій.

З одного боку, перераховані втрати, з іншого — високий рівень розвитку комп'ютерної техніки та інформаційної технології дозволили Міжнародної асоціації ЕАЫ розробити єдиний стандарт на маркування вантажних пакетів.

Як у свій час введення стандарту на піддони, так і введення єдиного стандарту на маркування вантажних пакетів в змозі докорінно змінити системи вантажопереробки, різко підвищити ефективність логістичних процесів.

Запропонований асоціацією ЕАЫ стандарт передбачає маркування вантажного пакету спеціальною етикеткою.

Етикетка EAN для вантажного пакета може містити різну інформацію. Однак її основне призначення — нести на собі машиночитаемый код, що дозволяє ідентифікувати дану вантажну одиницю. Цей штриховий код розташовують у частині А. Формується код згідно з символікою EAN/UCC-128. Цей тип коду дозволяє об'єднати в одному штриховому коді інформацію про товар (тобто код EAN-13 міститься у вантажному пакеті товару), інформацію про терміни зберігання, а також інформацію, що дозволяє однозначно ідентифікувати цю вантажну одиницю.

У зоні етикетки розміщують дані про вантаж у формі цифр і букв, які можуть бути введені в комп'ютер вручну.

Інформація, що розташовується в зоні, визначається на розсуд вантажовідправника. Тут, наприклад, може розміщуватися повну або скорочену назву фірми або інші дані у вигляді цифр, малюнка або тексту.

Розміри стандартної етикетки 148 мм х 210 мм Для того щоб у процесі вантажопереробки етикетка була постійно видно оператору, її наносять на всі чотири бокові сторони пакета. При цьому середина коду вантажного пакета (основна частина коду) повинна знаходитися на відстані 450 ± 50 мм) від несучої поверхні, на яку покладений вантажний пакет, наприклад, від поверхні полиці стелажа.

Використання коду EAN/UCC-128 забезпечує ефективне управління і контроль за логістичними процесами не тільки за рахунок ідентифікації вантажних пакетів, але і за рахунок можливості застосування систем електронного обміну даними (EDI) на основі стандарту EANCOM.

Переваги, які забезпечує застосування етикетки EAN:

♦ забезпечується однозначна і проста ідентифікація піддону, багато в чому схожа з ідентифікацією споживчої упаковки кодом EAN-13. Серійний код транспортної упаковки (EAN/UCC-128) є своєрідним ключем, що забезпечує доступ до інформації, що зберігається в комп'ютері;

♦ плівка, нанесена спочатку постачальником пакету, може використовуватися усіма без винятку учасниками ланцюга "виробник — споживач";

♦ значно полегшується процес комунікації між партнерами;

♦ сканування штрихових кодів забезпечує швидке та правильне введення інформації;

♦ неодноразово знижується час обробки вантажів на всіх етапах.