Параметри основних систем контролю стану запасів
Тут більш докладно розглянуті дві системи контролю стану запасів, що часто зустрічаються:
♦ система з фіксованою періодичністю поповнення запасу до максимального рівня;
♦ система з фіксованим розміром замовлення під час безперервної перевірки фактичного рівня запасу (з пороговим рівнем запасу).
У разі застосування першої системи період, через який підприємство направляє замовлення постачальнику, не змінюється. Наприклад, щопонеділка менеджер фірми переглядає залишки товарів і дозамовляє їх до заздалегідь визначеної максимальної норми.
Сутність другого методу у тому, що як запас якогось товару досягне заздалегідь певного мінімального значення, цей товар замовляється. При цьому розмір партії, що замовляється, весь час один і той же (система з фіксованим розміром замовлення). Розглянемо докладніше такі системи.
Система із фіксованою періодичністю поповнення запасу до максимального рівня. Контроль стану запасів у цій системі здійснюється через рівні проміжки часу у вигляді проведення інвентаризації залишків. За результатами перевірки складається замовлення на постачання нової партії товару.
Розмір партії товару визначається різницею передбаченого нормою максимального товарного запасу і фактичного запасу на момент перевірки. Оскільки для виконання замовлення потрібно певний період часу, то величина партії, що замовляється, збільшується на розмір очікуваної витрати за цей період. Розмір партії (Р), що замовляється, визначається за такою формулою:
Р = 3макс - (3ф - 3вз),
де Змакс - передбачений нормою максимальний запас;
Зф - фактичний запас на момент перевірки;
Звз - запас, який буде витрачений протягом розміщення та виконання замовлення.
Інтенсивність попиту, що характеризується кутом лінії запасів, у випадку є величиною змінної. А оскільки замовлення здійснюється через рівні проміжки часу, то величина партії, що замовляється в різних періодах, також може бути різна. Природно, застосовувати цю систему можна тоді, коли є можливість замовляти партії, різні за величиною (наприклад, у разі застосування контейнерної доставки товару, що замовляється, — ця система не застосовна).
Крім того, систему не застосовують, якщо доставка або розміщення замовлення коштує дорого. Наприклад, якщо попит за минулий період був незначним, то замовлення також буде незначним, що допустимо лише за умови несуттєвості транспортно-заготівельних витрат, пов'язаних із виконанням замовлення.
Насправді за цією системою можна замовляти одне із багатьох товарів, закуповуваних в однієї й тієї ж постачальника, товари, куди рівень попиту щодо постійний, малоцінні товари тощо.
Система з фіксованим розміром замовлення під час безперервної перевірки фактичного рівня запасу (з пороговим рівнем запасу).
У цій системі контролю стану запасів розмір замовлення поповнення запасу є величиною постійної. Інтервали часу, якими проводиться розміщення замовлення, у разі можуть бути різні.
Нормованими величинами в цій системі є величина замовлення, розмір запасу в момент розміщення замовлення (пороговий рівень запасу або так звана точка замовлення) та величина страхового запасу. Замовлення на поставку розміщується при зменшенні запасу готівки до точки замовлення. Як випливає з малюнка, після розміщення замовлення запас продовжує зменшуватися, оскільки замовлений товар привозять не відразу, а через якийсь проміжок часу t. Величина запасу в точці замовлення вибирається така, щоб при рівномірному попиті та своєчасних поставках за час t запас не опустився нижче за страховий. Якщо ж попит непередбачено збільшиться (лінія графіка різко піде вниз — ділянка А графіка) або буде порушено термін поставки або доставки, то почне працювати страховий запас. Комерційна служба підприємства у разі має вжити заходів, щоб забезпечити додаткову поставку. Як бачимо, ця система контролю передбачає захист підприємства від утворення дефіциту.
Розглянуту систему іноді називають "двобункерною" (two-bin system), оскільки запас зберігається як би у двох складах-бункерах. Спочатку задоволення попиту здійснюється з першого бункера. Закінчення запасів у цьому бункері є точкою замовлення. У цей момент для постачання споживача відкривається другий бункер, одночасно постачальнику надсилається замовлення. У момент прибуття замовленого товару у другому бункері повинен залишатися запас не нижчий від страхового. При розподілі замовлення, що надійшло від постачальника, спочатку повністю заповнюється другий бункер. Кількість, що залишилася використовується для заповнення першого.
Ця модель дозволяє наочно уявити собі поточний запас, оскільки тут — це кількість запасу, що фізично випливає з обох бункерів, забезпечуючи безперервність виробничого чи торгового процесу між черговими поставками.
Управленческая деятельность в экстремальных ситуациях