Концепція та принципи логістики

Концепція - система поглядів, те чи інше розуміння явищ, процесів; основний, конструктивний принцип різних видів діяльності.

Принцип - основне, вихідне положення будь-якої теорії, вчення, науки.

Діяльність з управління матеріальними потоками, так само як виробнича, торгова та інші види господарської діяльності, здійснювалася людиною, починаючи з самих ранніх періодів його економічного розвитку. Новизна логістики полягає, перш за все, в зміні пріоритетів між різними видами господарської діяльності на користь посилення значимості діяльності з управління матеріальними потоками. Підприємці лише порівняно недавно усвідомили, яким потенціалом підвищення ефективності має наскрізний моніторинг всіх етапів руху сировини, деталей і готової продукції в економіці.

Принцип системності логістики.

Система поглядів на вдосконалення господарської діяльності шляхом раціоналізації матеріальних потоків є концепцією логістики. При цьому основним, конструктивним принципом, на якому будується управління матеріальним потоком, є принцип системності, що означає організацію і здійснення закупівель, зберігання, виробництва, збуту і транспортування як єдиного процесу.

Матеріальні потоки в економіці складаються в результаті дій багатьох учасників, кожен з яких взагалі переслідує свою власну мету. Якщо учасники зможуть узгодити свою діяльність з метою раціоналізації спільного об'єкта управління - наскрізного матеріального потоку, то всі разом вони отримають суттєвий економічний виграш.

Раціоналізація матеріального потоку можлива в межах одного підприємства або навіть його підрозділу. Однак максимальний ефект можна отримати, лише оптимізуючи сукупний матеріальний потік на всьому протязі від первинного джерела сировини аж до кінцевого споживача, або окремі значні його ділянки. При цьому всі ланки матеріалопроводящей ланцюга, тобто всі елементи макрологістичних і мікрологістичних систем повинні працювати як єдиний злагоджений механізм. Для вирішення цього завдання необхідно підходити з системних позицій до вибору техніки, до проектування взаємопов'язаних технологічних процесів на різних ділянках руху матеріалів, до питань узгодження часто суперечливих економічних інтересів і до інших питань, що стосуються організації матеріальних потоків.

Більш докладно істота системного підходу до управління матеріальними потоками розглядається нижче. Поряд з системністю до вихідних положень (принципів) логістики відносять: комплексність, науковість, конкретність, конструктивність, надійність і варіантність.

Коротко охарактеризуємо кожен з перерахованих принципів логістики.

Принцип комплексності логістики:

♦ формування всіх видів забезпечення (розвинутої інфраструктури) для здійснення руху потоків в конкретних умовах;

♦ координація дій безпосередніх і опосередкованих учасників руху ресурсів і продуктів;

♦ здійснення централізованого контролю виконання завдань, що стоять перед логістичними структурами фірм;

♦ прагнення фірм до тісної співпраці із зовнішніми партнерами по товарній ланцюжку і встановлення міцних зв'язків між різними підрозділами фірм в рамках внутрішньої діяльності.

Принцип науковості логістики:

♦ посилення розрахункового початку на всіх стадіях управління потоком від планування до аналізу, виконання докладних розрахунків всіх параметрів траєкторії руху потоку;

♦ визнання за кваліфікованими кадрами статусу найважливішого ресурсу логістичних структур фірми.

Инфраструктура рынка и капитал сферы обращения