Функціональний взаємозв'язок логістики з маркетингом
Раніше дано приблизний розподіл логістичних функцій між різними категоріями підприємств і організацій. Розглянемо тепер більш детально як взаємодіє служба логістики з іншими службами окремого підприємства.
Логістика і маркетинг. Найбільш істотна взаємозв'язок у логістики з маркетингом. Виділимо такі завдання, які вирішуються на виробничому підприємстві службою маркетингу:
1. Аналіз навколишнього середовища і ринкові дослідження.
2. Аналіз споживачів.
3. Планування товару, визначення асортиментної спеціалізації виробництва.
4. Планування послуг, оптимізація ринкової поведінки по найвигіднішому збуту послуг.
Якщо перші два завдання можуть вирішуватися службою маркетингу без участі служби логістики, то третя і четверта завдання повинні вирішуватися спільно.
Припустимо, служба маркетингу обгрунтувала необхідність випуску нового виду продукції. Тоді завданням служби логістики буде забезпечення виробництва сировиною, управління запасами, транспортування, причому всі в розрізі нового виду продукції.
Вирішуючи четверту завдання, маркетинг визначає для фізичного розподілу строгі рамки вимог логістичного сервісу. Виконуються ці вимоги системою логістики.
У загальному випадку діяльність служб логістики та маркетингу на підприємстві тісно переплітається. Покажемо їх взаємозв'язок на прикладі виробництва напоїв, розлитих в тетрапакети. Оформлення пакетів - функція маркетингу. Міцнісні параметри пакетів - логістика. Обсяг пакету - і маркетинг, і логістика. Геометричні параметри пакета - більшою мірою логістика. Нанесення штрихового коду, що дозволяє відслідковувати рух кожної товарної одиниці - завдання більшою мірою логістики. Однак враховуючи, що наявність штрихового коду на упаковці є одним з факторів, що спонукають до покупки, його нанесення може бути рекомендовано і службою маркетингу.
Логістика і планування виробництва. Служба логістики на підприємстві тісно взаємодіє з плануванням виробництва. Це обумовлено тим, що виробництво залежить від своєчасної доставки сировини, матеріалів, комплектуючих частин у необхідній кількості та необхідної якості. Відповідно, служба логістики підприємства, що забезпечує проходження наскрізного матеріального потоку (отже і організуюча постачання підприємства), повинна брати участь у прийнятті рішень про запуск продукції у виробництво, так як забезпечувати виробництво ресурсами доведеться їй.
З іншого боку, логістика взаємодіє з виробництвом в процесі організації збуту готових виробів.
Керуючи матеріальними потоками в процесі реалізації і маючи вичерпну інформацію про ринок збуту, служба логістики, природно, повинна брати участь у формуванні графіків випуску готової продукції.
Суттєвою функцією служби логістики є доставка сировини і комплектуючих в цеху безпосередньо до робочих місць і переміщення виготовленої продукції в місця зберігання. Слабка взаємозв'язок виробництва з логістикою при реалізації цієї функції призводить до збільшення запасів на різних ділянках, створення додаткового навантаження на виробництво.
Одним з основних показників, що характеризують постачальника і впливають на організацію всього логістичного процесу, є якість продукції, що поставляється.
Визначення оптимального рівня якості, а також контроль за його дотриманням - також спільна задача служби логістики підприємства і служби планування виробництва.
Логістика і фінанси. Діяльність з управління матеріальними потоками на підприємстві, як правило, пов'язана з великими витратами. Відповідно діяльність служби логістики тісно пов'язана з діяльністю служби фінансів. Наприклад, визначаючи оптимальні обсяги запасів, служба логістики, природно, буде виходити не тільки з економічних розрахунків, а й з реальних фінансових можливостей підприємства. Спільні рішення служб логістики та фінансів приймаються також при закупівлях обладнання для забезпечення логістичних процесів. Спільно здійснюються контроль і управління транспортними, а також складськими витратами.
Инфраструктура рынка и капитал сферы обращения