Логістика і стратегічне планування

Питання логістики повинні включатися до загального бізнес-план підприємства (мал. 17). Так, в процесі аналізу ринку і визначення політики необхідно виявити потреби покупців і вибрати канали розподілу.

В процесі оцінки різних альтернатив політики і подальшого визначення найбільш конкурентних стратегій важливо врахувати всі чинники, пов'язані з постачанням, зберіганням і просуванням товару.

Инфраструктура рынка и капитал сферы обращения

 

Мал. 17. Принципова схема процедури бізнес планування

Компанії часто не включають логістику в корпоративне планування і, відповідно, недоотримують прибуток. Причина полягає в динамічній сутності процесу управління матеріальними потоками. Логістику в цих підприємствах часто ототожнюють з оперативним управлінням процесами доставки та зберігання, трактують як короткостроковий чинник і мало співвідносять з довгостроковим плануванням.

Таблиця 3
Зразкове розподіл основних логістичних функцій між різними службами підприємства

Найменування функції Найменування служби
Логістика Маркетинг Фінанси Планування виробництва
Планування товару X X   X
Планування послуг X X   X
Упаковка X X X X
Постачання виробництва сировиною, матеріалами, комплектуючими частинами X     X
Поповнення запасів у системі розподілу X     X
Контроль виробничих процесів X     X
Проектування і розвиток складського господарства підприємства X   X X
Фінансування обладнання X   X  
Управління транспортом X   X  
Управління запасами X   X X

Логістика є як короткострокових, так і довгостроковим чинником, відмінності між якими складно встановити у зв'язку з її високою динамічністю. Проте розміри фінансових і матеріальних витрат на логістику, а також ступінь її впливу на конкурентоспроможність підприємства вимагають чіткого встановлення такого розходження і там, де необхідне введення елементів логістики в загальний бізнес-план.