Поняття системи

Поняття логістичної системи є одним з базових понять логістики. Існують різноманітні системи, що забезпечують функціонування економічного механізму. В цій множині необхідно виділяти саме логістичні системи з метою їх аналізу та вдосконалення.

Поняття логістичної системи є частковим по відношенню до загального поняття системи. Тому дамо спочатку визначення загальному поняттю системи, а потім визначимо, які системи відносять до класу логістичних.

В Енциклопедичному словнику наведено наступне визначення поняття "система": "Система (від грец. - ціле, складене з частин; з'єднання) - безліч елементів, що знаходяться у відносинах і зв'язках один з одним, утворюють певну цілісність, єдність".

Дане визначення добре відбиває наші інтуїтивні уявлення про системи, однак цілям аналізу та синтезу логістичних систем воно не задовольняє. Для більш точного визначення поняття "система" скористаємося наступним прийомом. Перерахуємо властивості, якими повинна володіти система. Тоді, якщо вдасться довести, що який-небудь об'єкт має цієї сукупністю властивостей, то можна стверджувати, що даний об'єкт є системою. Існують чотири властивості, які повинен мати об'єкт, щоб його можна було вважати системою.

Перше властивість (цілісність і членімост'). Система є цілісна сукупність елементів, що взаємодіють один з одним. Слід мати на увазі, що елементи існують лише в системі. Поза системи - це лише об'єкти, які мають потенційної здатністю освіти системи. Елементи системи можуть бути різноякісні, але одночасно сумісні.

Друге властивість (зв'язку). Між елементами системи наявні істотні зв'язку, які з закономірною необхідністю визначають інтегративні якості цієї системи. Зв'язки можуть бути речові, інформаційні, прямі, зворотні і т. д. Зв'язки між елементами всередині системи повинні бути більш потужними, ніж зв'язку окремих елементів із зовнішнім середовищем, тому що в противному випадку система не зможе існувати.

Третє властивість (організація). Наявність системоформирующих чинників у елементів системи лише припускає можливість її створення. Для появи системи необхідно сформувати впорядковані зв'язки, тобто певну структуру, організацію системи.

Четверте властивість (інтегративні якості). Наявність у системи інтегративних якостей, тобто якостей, притаманних системі в цілому, але не властивих жодному з її елементів окремо.

Можна привести безліч прикладів систем. Візьмемо звичайну кулькову ручку й подивимося, чи має вона чотири ознаки системи. Перше: ручка складається з окремих елементів - корпус, ковпачок, стрижень, пружина і т. д. Друге: між елементами є зв'язку - ручка не розсипається, вона є єдиним цілим. Третє: зв'язки певним чином впорядковані. Всі частини розібраної ручки можна було б зв'язати ниткою. Вони теж були б взаємопов'язані, але зв'язку не були б упорядковані і ручка не мала б потрібних нам якостей. Четверте: ручка має інтегративні (сумарні) якості, якими не володіє жоден із складових її елементів - ручкою можна зручно користуватися: писати, носити.

Точно так само можна довести, що такі об'єкти, як автомобіль, студентська група, оптова база - сукупність взаємопов'язаних підприємств, справжня книга та багато інших звичні навколишні нас об'єкти теж є системами.