Поняття логістичної системи

Просування матеріальних потоків здійснюється кваліфікованим персоналом з допомогою різноманітної техніки: транспортні засоби, вантажно-розвантажувальні пристрої і т. д. У логістичний процес залучені різні будівлі і споруди, перебіг процесу істотно залежить від ступеня підготовленості до нього самих рухомих і періодично накопичуваних в запасах вантажів.

Сукупність продуктивних сил, що забезпечують проходження вантажів, краще або гірше, але завжди якось організована. По суті, якщо мають місце матеріальні потоки, то завжди має місце якась товаропровідна система. Традиційно ці системи спеціально не проектуються, а виникають як результат діяльності окремих елементів (різних підприємств, або ж підрозділів одного підприємства).

Логістика ставить і вирішує завдання проектування гармонійних, узгоджених матеріалопроводящіх (логістичних) систем, із заданими параметрами матеріальних потоків на виході. Відрізняє ці системи високий ступінь узгодженості які входять у них продуктивних сил в питаннях управління наскрізними матеріальними потоками.

Охарактеризуємо властивості логістичних систем в розрізі кожного з чотирьох властивостей, властивих будь-якій системі і розглянутих в попередньому параграфі.

Перше властивість: система є цілісна сукупність елементів, що взаємодіють один з одним. Декомпозицію логістичних систем на елементи можна здійснювати по-різному. На макрорівні при проходженні матеріального потоку від одного підприємства до іншого в якості елементів можуть розглядатися самі ці підприємства, а також зв'язуючий їх транспорт.

На мікрорівні логістична система може бути представлена у вигляді наступних основних підсистем:

ЗАКУПІВЛЯ - підсистема, яка забезпечує надходження матеріального потоку в логістичну систему.

ПЛАНУВАННЯ І УПРАВЛІННЯ ВИРОБНИЦТВОМ - ця підсистема приймає матеріальний потік від підсистеми закупівель та управляє ним в процесі виконання різних технологічних операцій, перетворюють предмет праці в продукт праці.

ЗБУТ - підсистема, яка забезпечує вибуття матеріального потоку з логістичної системи.

Як бачимо, елементи логістичних систем різноякісні, але одночасно сумісні. Працює забезпечується єдністю цілі, якій підпорядковане функціонування кожного з елементів логістичної системи.

Друге властивість (зв'язку): між елементами логістичної системи є суттєві зв'язки, які з закономірною необхідністю визначають інтегративні якості. В макрологістичних системах основу зв'язок між елементами становить договір. У мікрологістичних системах елементи пов'язані внутрішньовиробничих відносинами.