Види матеріальних потоків
Матеріальні потоки визначені як вантажі, що розглядаються в процесі додатки до них різних логістичних операцій. Велика розмаїтість вантажів і логістичних операцій ускладнює вивчення і управління матеріальними потоками. Вирішуючи конкретну задачу, необхідно чітко позначити, які саме потоки досліджуються.
При вирішенні одних завдань об'єктом дослідження може бути вантаж, що розглядається в процесі застосування великої групи операцій. Наприклад, при проектуванні розподільчої мережі та визначенні кількості та розміщення складів. При вирішенні інших завдань - наприклад, при організації внутрискладского логістичного процесу, - детально вивчається кожна операція.
Матеріальні потоки поділяють за такими основними ознаками:
♦ відношення до логістичної системи;
♦ натурально-речовий склад потоку;
♦ кількість утворюють потік вантажів;
♦ питома вага утворить потік вантажу;
♦ ступінь сумісності вантажів;
♦ консистенція вантажів.
По відношенню до логістичної системи матеріальний потік може бути: зовнішнім, внутрішнім, вхідним і вихідним.
Зовнішній матеріальний потік протікає у зовнішній для підприємства середовищі. Цю категорію складають не будь-які вантажі, рухомі поза підприємства, а лише ті, до організації яких підприємство має відношення.
Внутрішній матеріальний потік утворюється в результаті здійснення логістичних операцій із вантажем всередині логістичної системи.
Вхідний матеріальний потік надходить у логістичну систему із зовнішнього середовища.
Вихідний матеріальний потік надходить з логістичної системи у зовнішнє середовище. Для підприємства оптової торгівлі його можна визначити, склавши матеріальні потоки, які мають місце при виконанні операцій з навантаження різних видів транспортних засобів.
При збереженні на підприємстві запасів на одному рівні вхідний матеріальний потік буде дорівнювати вихідному. За натурально-речовинним складом матеріальні потоки поділяють на одноассортіментние і многоассортіментние. Такий поділ необхідно, так як асортиментний склад потоку суттєво відображається на роботі з ним. Наприклад, логістичний процес на оптовому продовольчому ринку, що торгує м'ясом, рибою, овочами, фруктами і бакалією, буде суттєво відрізнятися від логістичного процесу на картоплесховище, яке працює з одним найменуванням вантажу.
За кількісною ознакою матеріальні потоки бувають масові, великі, середні та дрібні.
Масовим вважається потік, що виникає в процесі транспортування вантажів не одиничним транспортним засобом, а їх групою, наприклад, поїзд чи кілька десятків вагонів, колона автомашин, караван суден і т. д.
Биотехнология воспроизводства