Логістичні операції

Як зазначалося, матеріальний потік утворюється в результаті сукупності певних дій з матеріальними об'єктами. Ці дії називають логістичними операціями. Однак поняття логістичної операції не обмежується діями лише з матеріальними потоками. Для управління матеріальним потоком необхідно приймати, обробляти і передавати інформацію, що відповідає цьому потоку. Виконувані при цьому дії також належать до логістичних операцій.

Биотехнология воспроизводства

Образне уявлення про логістичні операції дозволяє сформувати приклад виробництва і доведення до кінцевого споживача будь-якого виробу народного споживання. Розглянемо як приклад письмовий стіл, зібраний із пиломатеріалів і деревинно-стружкових плит. Первинною сировиною для виробництва даного виробу слугує дерево, яке необхідно виростити, спиляти, перемістити до місць обробки, перетворити в кінцевий виріб і доставити покупцю. Вся сукупність операцій може бути підрозділена на дві великі групи.

1. Технологічні операції по виробництву матеріальних благ, тобто операції, в ході яких відбувається якісне перетворення предмету праці: рубка лісу (з метою отримання деревини), поздовжня розпилювання колод, пресування стружки, виготовлення деталей меблів, їх обробка і кінцева збірка письмового столу.

2. Логістичні операції, до яких слід віднести всі інші операції, що забезпечують наявність потрібного предмету або продукту праці в необхідній кількості, у потрібному місці, в потрібний час. Перелічимо деякі з них: вивезення і сплав колод з місць лісозаготівель, їх доставка на підприємство деревообробної промисловості, навантаження, розвантаження, укладання на зберігання, подача у виробничі цехи, вивезення готових напівфабрикатів і кінцевих виробів, збереження і доставка кінцевому споживачу.

Логістичні операції, таким чином, це будь-які операції, що здійснюються з речовими предметами і продуктами праці в сферах виробництва і обігу, за винятком технологічних операцій по виробництву матеріальних благ.

До логістичним відносять також операції по обробці, зберіганню і передачі відповідної інформації Відповідно до вітчизняного термінологічному словнику по логістиці логістичні операції - це сукупність дій, спрямованих на перетворення матеріального і / або інформаційного потоку.

До логістичних операцій з матеріальним потоком можна віднести навантаження, транспортування, розвантаження, комплектацію, складування, упаковку та інші операції.

Логістичні операції з інформаційним потоком - це, як зазначалося, збір, обробка та передача інформації, відповідної матеріального потоку. Слід зазначити, що витрати на виконання логістичних операцій з інформаційними потоками складають суттєву частину логістичних витрат.

Виконання логістичних операцій з матеріальним потоком, що надходять у логістичну систему або залишають її, відрізняється від виконання цих же операцій всередині логістичної системи. Це пояснюється мають місце переходом права власності на товар і переходом страхових ризиків з однієї юридичної особи на іншу. За цією ознакою виділяють на односторонні і двосторонні логістичні операції.

Деякі логістичні операції є, по суті, продовженням технологічного виробничого процесу, наприклад, розфасовка. Ці операції змінюють споживчі властивості товару і можуть здійснюватися як у сфері виробництва, так і в сфері обігу, наприклад, в фасувальному цеху підприємства оптової торгівлі.

Логістичні операції, що виконуються в процесі постачання підприємства чи збуту готової продукції, тобто операції, що виконуються в процесі "спілкування логістичної системи із зовнішнім світом", відносять до категорії зовнішніх логістичних операцій. Логістичні операції, що виконуються всередині логістичної системи, називають внутрішніми. Невизначеність навколишнього середовища в першу чергу позначається на характері виконання зовнішніх логістичних операцій.