Моделювання в логістиці
Моделювання грунтується на подібності систем або процесів, яке може бути повним або частковим. Основна мета моделювання - прогноз поведінки процесу або системи. Ключове питання моделювання - "ЩО БУДЕ, ЯКЩО ...?"
Істотною характеристикою будь-якої моделі є ступінь повноти подібності моделі модельованого об'єкту. За цією ознакою всі моделі можна поділити на ізоморфні і гомоморфні.
Ізоморфні моделі - це моделі, які включають всі характеристики об'єкта-оригіналу, здатні, по суті, замінити його. Якщо можна створити і спостерігати ізоморфну модель, то наші знання про реальний об'єкт будуть точними. В цьому випадку ми зможемо точно передбачити поведінку об'єкта.
Гомоморфні моделі. В їх основі лежить неповне, часткове подібність моделі досліджуваному об'єкту. При цьому деякі сторони функціонування реального об'єкта не моделюються зовсім. В результаті спрощуються побудова моделі та інтерпретація результатів дослідження. При моделюванні логістичних систем абсолютна подібність не має місця. Тому надалі ми будемо розглядати лише гомоморфні моделі, не забуваючи, однак, що ступінь подібності у них може бути різною.
Наступною ознакою класифікації є матеріальність моделі. Відповідно до цієї ознаки виділяють матеріальні та абстрактні моделі.
Матеріальні моделі відтворюють основні геометричні, фізичні, динамічні і функціональні характеристики досліджуваного явища або об'єкта. До цієї категорії відносяться, зокрема, зменшені макети підприємств оптової торгівлі, що дозволяють вирішити питання оптимального розміщення устаткування та організації вантажних потоків.
Абстрактне моделювання часто є єдиним способом моделювання в логістиці. Його підрозділяють на символічне і математичне.
До символічним моделям відносять мовні та знакові.
Мовні моделі - це словесні моделі, в основі яких лежить набір слів (словник), очищених від неоднозначності. Цей словник називається "тезаурус". У ньому кожному слову може відповідати лише єдине поняття, в той час як у звичайному словнику одному слову можуть відповідати кілька понять.
Знакові моделі. Якщо ввести умовне позначення окремих понять, тобто знаки, а також домовитися про операції між цими знаками, то можна дати символічний опис об'єкта.
Математичним моделюванням називається процес встановлення відповідності даному реальному об'єкту деякого математичного об'єкта, званого математичної моделлю. У логістиці широко застосовуються два види математичного моделювання: аналітичне та імітаційне.
Аналітичне моделювання - це математичний прийом дослідження логістичних систем, що дозволяє отримувати точні рішення. Аналітичне моделювання здійснюється в наступному порядку.
Перший етап. Формулюються математичні закони, що зв'язують об'єкти системи. Ці закони записуються у вигляді деяких функціональних співвідношень (алгебраїчних, диференціальних і т. п.).
Другий етап. Рішення рівнянь, отримання теоретичних результатів.
Третій етап. Зіставлення отриманих теоретичних результатів з практикою (перевірка на адекватність).
Найбільш повне дослідження процесу функціонування системи можна провести, якщо відомі явні залежності, що зв'язують шукані характеристики з початковими умовами, параметрами і змінними системами. Однак такі залежності вдається одержати тільки для порівняно простих систем. При ускладненні систем дослідження їх аналітичними методами наштовхується на певні труднощі, що є істотним недоліком методу. В цьому випадку, щоб використовувати аналітичний метод, необхідно істотно спростити первинну модель, щоб мати можливість вивчити хоча б загальні властивості системи.
До переваг аналітичного моделювання відносять велику силу узагальнення і багаторазовість використання.
Іншим видом математичного моделювання є імітаційне моделювання.
Як уже зазначалося, логістичні системи функціонують в умовах невизначеності навколишнього середовища. При управлінні матеріальними потоками повинні враховуватися фактори, багато з яких носять випадкові характер. В цих умовах створення аналітичної моделі, яка встановлює чіткі кількісні співвідношення між різними складовими логістичних процесів, може виявитися або неможливим, або занадто дорогим.
При імітаційному моделюванні закономірності, що визначають характер кількісних відносин всередині логістичних процесів, залишаються непізнаними. В цьому плані логістичний процес залишається для експериментатора "чорним ящиком".