Експертні системи в логістиці
Під експертними системами в логістиці розуміють спеціальні комп'ютерні програми, що допомагають фахівцям приймати рішення, пов'язані з управлінням матеріальними потоками. Експертна система може акумулювати знання та досвід декількох фахівців-експертів, що працюють в різних областях. Праця висококваліфікованих експертів коштує дорого, однак, як правило, потрібно не повсякденно. Можливість отримати пораду експертів з різних питань за допомогою звернення до комп'ютера дозволяє кваліфіковано вирішувати складні завдання, підвищує продуктивність праці персоналу, і, в той же час, не вимагає витрат на утримання штату високооплачуваних фахівців.
Застосування експертних систем дозволяє:
♦ приймати швидкі і якісні рішення в галузі управління матеріальними потоками;
♦ готувати досвідчених фахівців за відносно більш короткий проміжок часу;
♦ зберігати "ноу-хау" компанії, так як персонал, який користується системою, не може винести за межі компанії досвід і знання, що містяться в експертній системі;
♦ використовувати досвід і знання висококваліфікованих фахівців на непрестижних, небезпечних, нудних і т. п. робочих місцях.
До недоліків експертних систем слід віднести обмежену можливість використання "здорового глузду".
Транспортні процеси включають безліч операцій з різноманітними вантажами. Врахувати всі особливості в експертному програмі неможливо. Тому для того, щоб не поставити коробку вагою 100 кг на коробку вагою 5 кг, "здоровий глузд", що доповнює знання експертної системи, повинен мати користувач.
Експертні системи застосовуються на різних стадіях логістичного процесу, полегшуючи рішення проблем, що вимагають значного досвіду і витрат часу. Наприклад, на складі при ухваленні рішення про поповнення запасів, коли менеджеру необхідно оцінити великий обсяг різноманітної інформації: очікувані ціни з урахуванням закуповуваних товарів, тарифи на доставку, необхідність одночасного поповнення запасів по різних позиціях асортименту і т.д. Використання тут експертних систем дозволяє приймати не тільки правильні, а й швидкі рішення, що часто не менш важливо.
Як приклад використання експертних систем в складському господарстві наведемо систему Inventory Манагемент Assistant, IMA ("помічник у складському менеджменті"), розроблену для логістичного відділу Військово-повітряних сил США. Відділ обслуговує понад 19 000 літаків по всьому світу. Складська система відділу містить 916 000 найменувань запасних частин для літаків. Мета створення IMA - допомога персоналу складів при вирішенні завдань, пов'язаних з управлінням запасами. Використання названої експертної системи дозволило на 8-10% підвищити ефективність вирішення звичайних проблем. Ефективність вирішення питань в складних ситуаціях зросла на 15-18%.