Визначення поняття логістики
У логіці термін "поняття" позначає думка, в якій узагальнюються і виділяються предмети деякого класу з певних спільним і в сукупності специфічним для них ознаками.
Якщо розглянути в сукупності коло проблем, які зачіпає логістика, то загальним для них будуть питання управління матеріальними та відповідними їм інформаційними потоками.
У роботах вітчизняних та зарубіжних учених можна зустріти більш широке трактування поняття логістики, в якій об'єкт управління не обмежується матеріальним потоком. Сьогодні до логістиці відносять управління людськими, енергетичними, фінансовими та іншими видами потоків. З'явилися такі терміни, як "банківська логістика", "інформаційна логістика" і ряд інших.
Термін "логістика" починає використовуватися в ситуаціях, пов'язаних з чітким плануванням узгодженої послідовності дій. Наприклад, прибулому на симпозіум учаснику у європейській готелі можуть запропонувати звернутися до менеджера з логістики для з'ясування подальшої програми дій, або диктор телебачення в розділі кримінальної хроніки може відзначити, що у названої групи злочинців була добре налагоджена система логістики.
Справжній курс розглядає логістику як теорію і практику управління матеріальними і пов'язаними з ними інформаційними потоками.
Перш ніж давати визначення логістики, наочно уявімо собі процес управління матеріальним потоком.
В якості простого фізичного прикладу візьмемо струмінь води, що тече з-під крана. Управляти цим потоком можна за допомогою різних дій - закривши чи відкривши кран, додавши гарячу чи холодну воду. Можна переключити кран змішувача на душ, а можна за допомогою гнучкого шланга направити потік води в будь-яку сторону. Можна наповнити водою якусь ємність і скористатися створеним запасом пізніше, незалежно від наявності води у водопроводі. В результаті перерахованих дій змінюється інтенсивність потоку, змінюється його напрямок, змінюється якісна характеристика - температура, при розпиленні струменя через душову сітку змінюється структура.
Незважаючи на різноманіття матеріальних потоків, що циркулюють в економічних системах, управління ними, в принципі, аналогічно управлінню струменем води:
♦ "відкрили кран» - від постачальника до покупця пішов товар;
♦ "відкрили кран» більше - посилили поставки;
♦ "закрили кран" - припинили постачання;
♦ "створили запас" - отримали можливість стабільного
користування товаром незалежно від дисципліни поставок і коливань збуту.
Можна змінити адресата - потік піде іншим шляхом, можна змінити якісний склад потоку, помінявши асортимент товарів, що поставляються і т. д. і т. п.
Управління матеріальним потоком, як і будь-яким іншим об'єктом, складається з двох видів діяльності:
♦ прийняття рішення;
♦ реалізація прийнятого рішення.
Для того щоб приймати обгрунтовані рішення з управління матеріальними потоками, необхідні певні знання. Діяльність з вироблення цих знань відносять до логістики; відповідно велика група визначень трактує логістику як науку або науковий напрям: логістика - міждисциплінарний науковий напрям, безпосередньо пов'язане з пошуком нових можливостей підвищення ефективності матеріальних потоків.
Як наука логістика ставить і вирішує наступні завдання:
♦ розробка математичних моделей функціонування логістичних систем, з метою вибору найкращого варіанту;
♦ розробка методів управління запасами в системі руху товарів;
♦ розробка наукових основ управління перевантажувальними процесами і транспортно-складськими операціями при просуванні матеріального потоку;
♦ розробка методів спільного планування, постачання, виробництва, складування, збуту і відвантаження готової продукції, а також ряд інших завдань.
Вироблені наукою знання дозволяють приймати обгрунтовані рішення в галузі управління матеріальними потоками. Для практичної реалізації прийнятих рішень потрібні конкретні дії. Тому інша група визначень розглядає логістику як господарську діяльність: логістика - напрям господарської діяльності, що полягає в управлінні матеріальними потоками в сферах виробництва та обігу.
Як господарська діяльність логістика включає такі основні функції:
♦ організація транспортування вантажів;
♦ управління запасами;
♦ організація складування.