Основні сфери застосування поняття "логістика"

Термін "логістика", відомий до початку нинішнього століття лише вузькому колу фахівців, отримує сьогодні широке поширення. Основна причина цього явища полягає в тому, що поняття почало використовуватися в економіці.

Історично логістика розвивалася як військова дисципліна. Тут термін відомий з IX століття нашої ери (Візантія), позначаючи, в основному, добре організовану роботу тила по забезпеченню військ всім необхідним, тобто роботу, яка є значущим складовим бойового успіху.

Корисність логістики визначається тими втратами, які виникають, коли-небудь потрібне відсутня в потрібному місці і в потрібний час.

Немає необхідності бути професійним військовим, щоб розуміти, яку ключову роль у перемозі відіграють опинилися в потрібний час і в потрібному місці боєприпаси, пальне, продовольство, обмундирування. В історії людства цілі війни виграє або програє в залежності від організації постачання військ. Наприклад, поразка британців у війні за незалежність у Північній Америці в значній мірі пояснюють недосконалістю забезпечення англійських військ У розпал війни у складі британської армії на американському континенті діяло 12 000 загонів, які повинні були одержувати з Англії не тільки боєприпаси, але й продовольство. Протягом перших шести років війни організація цих життєво важливих поставок була абсолютно неадекватна потребам військ, що негативно вплинуло на характер військових дій і на моральний стан солдатів. Чітке забезпечення військ було налагоджено занадто пізно, лише в 1781 році. У військовій сфері до логістики відносили не тільки питання постачання, але і питання швидкого, відповідного бойовим завданням переміщення військ.

Чинну на бойовий лінії військову частину можна порівняти з головою атакуючої або обороняється змії. Добре поставлена військова логістика забезпечує можливість блискавичних кидків в будь-якому напрямку, переміщаючи і забезпечуючи бойової орган. Причому робить це гармонійно, без найменшої марнотратства движенческой ресурсу.

У Росії в середині дев'ятнадцятого століття, згідно з "Військовому енциклопедичного лексикону", виданому в Санкт-Петербурзі в 1850 році, під логістикою розумілося мистецтво управління переміщенням військ як далеко, так і поблизу від ворога, організація їх тилового забезпечення.

На початку XX століття термін "логістика" пішов з Російської військової лексики: "... слово" логістика "в новітніх військових творах більше не зустрічається і може вважатися остаточно вийшли з ужитку" (енциклопедичний словник Брокгауза і Ефрона, Санкт-Петербург, 1896 рік ). Тим не менш, наука і практика управління матеріальними потоками у військовій галузі продовжувала і продовжує розвиватися. Це пояснюється високою залежністю ефективності бойових дій від добре узгодженого, швидкого, точного і економічного забезпечення військ усім необхідним.

"Без самої ретельної, заснованої на точних математичних розрахунках організації тилу, без налагодження правильного харчування фронту всім тим, що йому необхідно для ведення військових операцій, без самого точного обліку перевезень, що забезпечують тилове постачання ... немислимо ніяке скільки-небудь правильне, розумне ведення великих військових операцій ". Ці слова М.В. Фрунзе цитує інший видатний вітчизняний полководець - Г. К. Жуков.

Пріоритетне значення питанням логістики надавалося в армії Наполеона. Широко застосовувалася логістика під час Другої світової війни, особливо американською армією. Великий англо-російський словник і сьогодні переводить слово "logistics" як "воєн. 1) тил і постачання, 2) матеріально-технічне забезпечення, 3) організація та здійснення роботи тилу".

Світова історія знає безліч прикладів трагічних наслідків помилок в області військової логістики. Наведемо один з них.

У другій половині XVIII століття (23 січня 1878 року) в Південній Африці відбулася битва, відоме в історії колоніальних воєн як бій під Ісандулой (скеляста гора на півдні Африки.) В результаті бою плем'я зулусів, воїни якого були озброєні в основному списами, повністю знищило добре озброєний англійський полк. Вирішальне значення, як свідчить більшість джерел, мали чисельну перевагу і відвага зулусів. В історію воєн битва під Ісандулой увійшла як приклад стійкості військового духу.