Передумови розвитку логістики

Розглянемо, чим викликана необхідність і чим обумовлена можливість широкого застосування логістики в сучасній економіці.

Необхідність застосування логістики пояснюється низкою причин, серед яких виділимо дві основні. Перша причина - розвиток конкуренції, викликане переходом від ринку продавця до ринку покупця. До кінця першої половини XX століття в країнах з розвиненою ринковою економікою виробники і споживачі продукції не надавали серйозного значення створенню спеціальних систем, які дозволяють оптимізувати управління матеріальними потоками. Виробництво, оптова і роздрібна торгівля працювали без тісної технічної, технологічної, економічної та методологічної інтеграції один з одним. Єдині системи управління наскрізними матеріальними потоками не створювалися. Основний потенціал конкурентоспроможності створювався в цей період за рахунок розширення і вдосконалення виробництва.

Однак до початку другої половини XX століття резерви підвищення цього потенціалу безпосередньо у виробництві були істотно вичерпані. Це викликало необхідність пошуку нетрадиційних шляхів створення конкурентних переваг. Підприємці стали приділяти все більше уваги не самому товару, а якості його поставки. Поліпшення роботи в сфері логістики, не вимагаючи таких додаткових капітальних вкладень, як освоєння випуску нового товару, тим не менше, виявилося в змозі забезпечити високу конкурентоспроможність постачальника за рахунок зниження собівартості і одночасно підвищення надійності поставок. Долар, вкладений у розвиток логістики, став надавати більш сильний вплив на конкурентоспроможність, ніж долар, вкладений в розвиток якості продукції, що випускається. У логістично організованих матеріалопроводящіх ланцюгах з'явилася можливість істотного зниження собівартості товару, що пройшов через сфери виробництва та обігу в сферу кінцевого споживання. Виникаючі конкурентні, переваги стали залежати не стільки від величини капітальних вкладень, скільки від уміння правильно організувати логістичний процес. Використовують логістику постачальники стали гарантувати постачання потрібної продукції в потрібний час і, відповідно, представляти для споживача більшу цінність, ніж постачальники, які подібних гарантій надійності не забезпечували.

Таким чином, конкурентоспроможність застосовують логістику суб'єктів забезпечується за рахунок:

♦ можливості істотного зниження собівартості товару;

♦ підвищення надійності і якості поставок (гарантовані строки, відсутність браку, можливість постачання дрібними партіями і т. п.).

Друга причина, що пояснює необхідність застосування логістики в економіці - наростаючі енергетичні проблеми.

Підвищення вартості енергоносіїв змушує підприємців шукати методи підвищення економічності перевезень. Причому ефективно вирішити це завдання лише за рахунок раціоналізації роботи транспорту неможливо. Тут необхідні узгоджені дії всіх учасників сукупного логістичного процесу.

Можливість застосування логістики в економіці обумовлена сучасними досягненнями науково-технічного прогресу (НТП) 1. В результаті НТП створюються і починають широко застосовуватися різноманітні засоби праці для роботи з матеріальними та інформаційними потоками З'являється можливість використовувати обладнання, що відповідає конкретним умовам логістичних процесів. При цьому ключове значення для розвитку логістики грає комп'ютеризація управління логістичними процесами.

Створення та масове використання засобів обчислювальної техніки, поява стандартів для передачі інформації забезпечило потужний розвиток інформаційних систем, як на рівні окремих підприємств, так і охоплюють великі території. Стало можливим здійснення моніторингу всіх фаз руху продукту: від первинного джерела сировини через всі проміжні виробничі, складські та транспортні процеси до кінцевого споживача.

Таким чином, головні причини, з яких, починаючи з середини XX століття, в економічно розвинених країнах спостерігається різке зростання інтересу до логістичної ідеї, полягають в наступному:

♦ перетворення ринку продавця в ринок покупця;

♦ забезпечення конкурентних переваг логістично організованих матеріалопроводящіх систем за рахунок зниження собівартості продукції і поліпшення якості поставок;

♦ енергетична криза;

♦ науково-технічний прогрес і, в першу чергу, комп'ютеризація управління.