Основні види матеріальних запасів
Поняття запасу пронизує всі сфери матеріального виробництва та обігу, так як має речову форму продукція на шляху руху від первинного джерела сировини до кінцевого споживача може накопичуватися у вигляді запасу на будь-якій ділянці. Відповідно, є велика кількість ознак, на основі яких може виконуватися класифікація запасів.
У цьому розділі підручника ми зупинимося на двох класифікаційних ознаках, які носять найбільш загальний і значимий характер, так як охоплюють всі ланки глобальної логістичної ланцюга, починаючи від первинного джерела сировини аж до кінцевого споживача:
• призначення;
• виконується функція.
Зауважимо, що зазначені ознаки не є однорідними, в зв'язку з чим на малюнку вони представлені на різних рівнях. Виділені за ознакою призначення виробничі і товарні запаси створюються на різних ділянках логістичного ланцюга і фізично, як правило, не змішуються. Запаси, виділені за ознакою виконуваної функції (поточні і страхові), - це дві частини запасу однієї і тієї ж продукції: "поточна" частина виконує одну функцію, а "страхова" - іншу. Поділ є умовним, так як зберігаються і враховуються вони, як правило, разом. Причиною класифікаційного поділу є те, що обидві ці "віртуальні" групи грають ключову роль в системах управління запасами і при цьому керуються абсолютно різними методами.
За призначенням, як уже зазначалося, виділяють запаси виробничі і товарні. Відповідно до назви виробничі запаси призначені для виробництва, товарні запаси - для купівлі або продажу, так як термін "товар" означає продукт праці, виготовлений для обміну, продажу.
Виробничі запаси - запаси, що знаходяться на підприємствах усіх галузей сфери матеріального виробництва, призначені для виробничого споживання.
Таким чином, виробничим запасом вважається все те, що надійшло на виробниче підприємство і чекає вступу в процес виробництва.
Мета створення виробничих запасів - забезпечити безперебійність виробничого процесу в перервах між черговими поставками. Продукція вважається виробничим запасом починаючи з моменту надходження її на підприємство до моменту передачі в процес виробничого споживання. Прикладом виробничих запасів можуть служити запаси шкіряних матеріалів для виробництва взуття на складах постачання взуттєвої фабрики. Як виробничого запасу може виступати все, що може використовуватися в якості предмета праці на підприємстві, яке виробляє матеріальні блага: сировина, матеріали, комплектуючі вироби і т. п. До виробничого запасу відносять також і деякі засоби праці, наприклад, інструменти, запасні частини до обладнанню, робочий одяг і т. п.
Товарні запаси - це призначені для продажу запаси готової продукції у підприємств-виробників, запаси в дорозі і запаси торгових підприємств.
Як випливає з визначення, поняття "товарний запас" об'єднує три види запасів:
• збутові запаси;
• запаси в дорозі;
• запаси в торгівлі.
Загальним для них є те, що це запаси продуктів праці виготовлених для обміну, продажу, т. Е. Запаси товарів. Однак створюються ці товарні запаси на різних ділянках логістичного ланцюга, підходи до управління ними, як правило, можуть мати відмінності, звідси доцільність виділення окремих категорій. Охарактеризуємо коротко кожну з них.
Збутові запаси - це готова продукція, що знаходиться на складі підприємств-виробників в очікуванні реалізації виробничим підприємствам або підприємствам торгівлі. Прикладом збутового запасу може служити запас металопрокату на складі готової продукції металургійного комбінату, запас виготовленого взуття, що знаходиться на складі готової продукції взуттєвої фабрики. Мета створення збутового запасу - забезпечення безперебійного процесу постачання покупців, якими можуть бути як підприємства-виробники, так і підприємства торгівлі.
Запаси в дорозі - це товари (продукція виробничо-технічного призначення і вироби народного споживання), що знаходяться в транспортних засобах під час просування їх від постачальника до покупця. Запаси в дорозі іноді називають транспортними запасами. Роль запасів в дорозі для Росії істотна в зв'язку з великими відстанями.
Запаси в торгівлі - це запаси на підприємствах оптової і роздрібної торгівлі. Мета створення цих запасів - забезпечення безперебійності процесу продажів.
Зміна видів запасів при просуванні продукції по логістичному ланцюгу. Очевидно, що в даному прикладі по виділеному на малюнку ділянки кола просувається продукція виробничо-технічного призначення.
Виробничі та товарні запаси поділяють на поточні та страхові.
Запаси поточні - основна частина виробничих і товарних запасів. Ця категорія запасів забезпечує безперервність виробничого або торгового процесу між черговими поставками. Величина поточних запасів постійно змінюється (запас як би "випливає", забезпечуючи потреби виробничого або торгового процесу).
Запаси страхові - призначені для безперервного забезпечення матеріалами або товарами виробничого або торгового процесу в разі різних непередбачених обставин, наприклад, таких як:
• відхилення в періодичності й величині партій постачань від передбачених договором;
• у випадках можливих затримок матеріалів чи товарів в дорозі при доставці від постачальників;
• в разі непередбаченого зростання попиту.
Страховий запас, таким чином, є своєрідним амортизатором, який дозволяє підприємцю відчувати себе комфортно і не "набивати гуль" на вибоїнах погано відрегульованих господарських відносин і неточного прогнозу. Однак за комфорт належить платити.
При повній відповідності ходу виробничого або торгового процесу наміченими планами величина страхового запасу, на відміну від поточного, не змінюється.
Исторические вехи