Основні причини скорочення запасів (негативна роль запасів)

Єдиною причиною, яка спонукає підприємства знижувати запаси, є витрати, пов'язані з їх зберіганням, які за рік становлять приблизно 25% вартості запасу.

Розглянемо, які види витрат може бути знижено при скороченні запасів.

Зниження запасів дозволяє знизити втрати від омертвіння у запасах коштів. Вкладення грошей у запаси означає вилучення їх із альтернативних проектів і, відповідно, недоотриманий при реалізації цих проектів прибуток. Розмір недоотриманого прибутку оцінюється нормою ефективності фінансових вливань в оборотні кошти. Нижнім кордоном цієї норми вважатимуться відсоткову ставку Ощадбанку за вкладами населення.

Вочевидь, що розміри втрат від омертвлення коштів будуть прямо пропорційні розміру запасу. Причому коефіцієнт пропорційності є норма ефективності капіталу.

Зниження запасів дозволяє знизити витрати на утримання спеціально обладнаних приміщень — складів. Зберігання продукції потребує створення відповідних умов. З цією метою створюють склади, які, як правило, є будинками або приміщеннями, оснащеними всім необхідним обладнанням. Витрати утримання складу включають амортизаційні відрахування з його вартості, і навіть такі витрати, як оплата опалення, охорони, електроенергії тощо.

Зниження запасів дозволяє знизити витрати на оплату праці персоналу складів: адміністративно-управлінських працівників, комірників, водіїв внутрішньоскладських транспортних засобів, вантажників, експедиторів та ін.

Зниження запасів дозволяє знизити втрати від погіршення споживчих якостей продукції. Зберігання продукції найчастіше супроводжується зміною її споживчих якостей або у зв'язку з фізико-хімічними процесами, що йдуть, або за рахунок морального старіння продукції. Моральне старіння веде до уцінки та, відповідно, до витрат.

Фізико-хімічні процеси, що відбуваються з продукцією під час зберігання, іноді можуть підвищити її вартість, наприклад, при зберіганні деяких сортів вин їхня якість підвищується. Однак найчастіше фізико-хімічні зміни, що відбуваються під час зберігання, призводять до зниження споживчих якостей продукції і, відповідно, до витрат, які будуть прямо пропорційні розміру запасів.

Зниження запасів дозволяє знизити втрати, спричинені ризиком розкрадань, пожеж, стихійних лих. Оцінка вартості ризику у грошовій формі може проводитись:

• через витрати на страхування;

• через тарифи та ставки страхових компаній.

Як відомо, найкращий захист від розкрадань – відсутність продукції. Вочевидь, що, викликані ризиком розкрадань, пожеж, стихійних лих, прямо пропорційні розміру запасів.

Исторические вехи