Основні причини створення запасів (позитивна роль запасів)
Зміст запасів завжди пов'язані з витратами, проте підприємці змушені їх створювати, оскільки відсутність запасів може призвести до ще більшої втрати прибутку. Розглянемо основні чинники, якими керуються підприємці, створюючи матеріальні запаси.
Збільшення запасів веде збільшення можливості негайного обслуговування покупців. Виконати замовлення покупців можна одним із наступних способів:
• на виробничому підприємстві – зробити замовлений товар;
• на торговому підприємстві – закупити замовлений товар;
• і на виробничому, і на торговому підприємствах - видати замовлений товар негайно із наявного запасу.
Останній спосіб є, як правило, найбільш дорогим, тому що вимагає утримання запасу. Проте за умов конкуренції можливість негайного задоволення замовлення може бути вирішальною у боротьбі споживача.
Таким чином, зниження запасу може призвести до втрат через зниження продажів.
Збільшення запасів веде до зниження витрат, пов'язаних із розміщенням замовлень.
Збільшення запасів веде до зменшення кількості замовлень, оскільки замовлення розміщуються рідше, але стають більшими. Зменшення кількості замовлень, своєю чергою, веде до зниження витрат, що з їх розміщенням.
Кожне замовлення, направлене постачальнику, пов'язане з певними витратами. Необхідно прийняти рішення про направлення замовлення, потім оформити замовлення, провести відповідні платежі, проконтролювати дотримання постачальником умов договору на дане замовлення, прийняти товар, можливо, пред'явити претензію за фактом виконання замовлення. Наведений перелік робіт, який не є повним, свідчить, що збільшення кількості замовлень підвищує трудовитрати працівників відділу постачання, складу, бухгалтерії та інших підрозділів підприємства. Підвищення трудовитрат тягне у себе збільшення кількості працівників із відповідним зростанням заробітної плати. Збільшується потреба у площах офісних приміщень та їх оснащенні, що також підвищує витрати. Збільшуються витрати паперу, витрати на телефонні дзвінки та електронні повідомлення. Перелік видів витрат, що зростають зі збільшенням кількості замовлень, може бути продовжено.
Таким чином, зниження запасу веде до збільшення витрат, пов'язаних із розміщенням замовлень.
Збільшення запасів веде до зниження витрат, пов'язаних із доставкою продукції.
Збільшення розміру партії товару, що доставляється, у ряді випадків дозволяє переходити з малотоннажного автомобільного транспорту на великотоннажний або на залізничний, що, у свою чергу, скорочує сумарні транспортні витрати в одиницю часу. Наприклад, підприємством оптової торгівлі встановлено план продажу ксероксного паперу у вигляді 16 ТОВ упаковок на місяць. Доставка може здійснюватися вагоном – один вагон на місяць, або автомобілем – два автомобілі на місяць. Використання вагона дозволяє заощадити на доставці, але вдвічі збільшує середній запас на складі. Таким чином зниження запасу може призвести до збільшення транспортних витрат.
Збільшення запасів (збутових) дозволяє знижувати витрати, пов'язані із виробництвом одиниці виробу.
Можна випускати вироби малими партіями, у разі попиту. Тоді запаси будуть невеликими, проте постійні переналагодження виробництва ляжуть тягарем на собівартість одиниці виробу. Інший шлях – випустити одну велику партію та тримати готовий продукт у збутовому запасі. У цьому випадку витрати, пов'язані із запуском виробу у виробництво, розподіляться на велику кількість виробів, що може знизити собівартість одиниці навіть при збільшеному запасі.
Таким чином, зниження збутового запасу за рахунок скорочення розміру виробленої партії виробів збільшує витрати на їх виробництво.
Збільшення запасів збільшує здатність підприємства витримувати порушення встановленого графіка постачання (непередбачуване зниження інтенсивності вхідного матеріального потоку). Йдеться про страховий запас, який створюється для того, щоб у разі затримки постачання не зупинився виробничий чи торговий процес.
Исторические вехи