Підвищення рівня організованості процесів товароруху

Раніше перераховано та коротко охарактеризовано основні причини створення запасів. Проаналізуємо ці причини в ключі концепції логістики та розглянемо, у яких випадках збільшення запасу можна замінити збільшенням рівня організованості процесів просування продукції, що має матеріальну форму, тобто розвитком логістики.

Исторические вехи

Нижче курсивом вказаний ефект, що виникає за наявності запасів, а потім показано, яким чином той самий ефект можна отримати, прибравши запаси, але побудувавши чітку логістику.

Створення запасів із забезпечення можливості негайного обслуговування покупців.

Істотним чинником втрати покупця у разі відсутності готового товару на складі в момент обігу є час, протягом якого буде виконано замовлення. Виробниче підприємство, на якому переналагодження та випуск нового виробу є тривалою процедурою, для того щоб не втратити покупця, змушене постійно утримувати на складі запас широкої номенклатури готової продукції. Скорочення часу виконання замовлення покупця (на переналагодження виробництва та випуск нової продукції) дозволить скоротити запас готової продукції без шкоди для збуту.

Аналогічна ситуація має місце й у торгівлі. Чим швидше служба логістики може організувати закупівлю та доставку необхідного покупцем товару, тим нижче будуть втрати продажів від відсутності запасу складі в останній момент надходження замовлення.

Таким чином, що швидше виробниче підприємство здатне налагодити випуск необхідної покупцем продукції, а торгове підприємство закупити і забезпечити наявність потрібного товару у потрібному місці, тим нижча необхідність постійно утримувати його складі.

Збільшення запасів (збутових) дозволяє знижувати витрати (за період), пов'язані із запуском виробу у виробництво.

Чим вище одноразові витрати на запуск виробу у виробництво, тим вище доцільність рідше запускати виробництво та випускати продукцію великими партіями. Збутові запаси при цьому будуть більшими.

Завдання виробничої логістики - скорочення одноразових витрат на запуск виробу у виробництво. Успішне вирішення цього завдання дозволить частіше запускати виріб у виробництво дрібнішими партіями, що, відповідно, дозволить знизити запаси готової продукції.

Збільшення запасів веде до зниження витрат (за період), пов'язаних із розміщенням та виконанням замовлень.

Чим вище питомі витрати підприємства торгівлі на закупівлю товарів (тобто витрати на розміщення одного замовлення постачальнику, його доставку та приймання), тим вище доцільність утримувати запас, а не закуповувати виріб щоразу при надходженні на нього замовлення від покупця. Дійсно, великі, але рідкісні замовлення дозволяють економити на витратах, пов'язаних з їх розміщенням та виконанням.

Завданням торгової логістики є скорочення питомих витрат за закупівлю товарів. Успішне вирішення цього завдання дозволить зменшити запас з допомогою збільшення кількості замовлень. Наприклад, протягом місяця замість одного замовлення на 1000 одиниць можна розмістити 5 замовлень по 200 одиниць. Середньомісячний запас при цьому скоротиться вп'ятеро.

Таким чином, потреба в поточному запасі скорочується при зниженні питомих витрат, пов'язаних з розміщенням та виконанням замовлень, тобто витрат, які залежать від ефективності роботи відділу логістики торгової компанії.

Збільшення запасів збільшує здатність підприємства витримувати порушення встановленого графіка постачання.

Служба логістики разом із комерційною службою має домагатися від постачальників і транспортних організацій забезпечення чіткого виконання графіків поставок. З цією метою при виборі постачальників необхідно брати до уваги надійність дотримання ними графіків постачання, а при виборі перевізника – надійність дотримання термінів доставки.

Таким чином, потреба у страховому запасі скорочується при посиленні дисциплінованості постачальників та перевізників.

Збільшення запасів збільшує здатність підприємства витримувати коливання попиту Розглянемо торгову систему, що з підприємства оптової торгівлі пов'язаних із нею магазинів. Замовлення, що надходять від магазинів, для опту носять такий самий випадковий характер, як і замовлення роздрібних покупців для магазинів: коли і скільки купить той чи інший покупець магазину невідомо. Як магазини, і оптове підприємство створюють страхові запаси у разі непередбачуваного зростання попиту.

Страхові запаси оптового підприємства можуть бути знижені, якщо інформація про витрату товару в магазинах надходитиме в оптову ланку не у вигляді заявки магазину на поставку, а в режимі реального часу в момент здійснення покупки роздрібним покупцем. Оптове підприємство зможе завчасно дізнатися про зростання попиту в тому чи іншому магазині та закупити товар додатково, не вдаючись до постійного утримання страхового запасу. Створення подібних інформаційних систем, що дозволяють ланці ланцюга руху товару бачити ринок "очами" ланок, ближче розташованих до кінцевого споживача, є завданням логістики.

Збільшення запасів дозволяє спростити управління виробничим чи торговим процесом. У разі, коли "в друзях згоди немає", виробничі та торгові підприємства змушені створювати запаси, щоб задовільно вирішувати питання бізнесу. Збільшення узгодженості у роботі окремих підрозділів часто дозволяє знижувати запаси без шкоди бізнесу.

Матеріал цього параграфа показує, як, розвиваючи логістику, виробниче чи торгове підприємство може скорочувати запаси. Проте розвиток логістики, як і створення запасів, вимагає коштів.

Потрібно розуміти, що перед підприємством є дві можливості:

• або вкласти гроші у запас;

• або вкласти гроші у розвиток логістики, скоротивши при цьому поточні та страхові запаси.

Другий шлях у сучасній економіці є кращим, оскільки, з одного боку, для успішного ведення бізнесу в умовах розвитку товарного ринку та наростаючої конкуренції потрібно все більш високі запаси.

З іншого боку, розвиток інформаційних технологій, розвиток логістичної науки та практики, поява широкого кола фахівців у галузі логістики роблять логістичні системи доступнішими, підвищують їх ефективність. Слід також враховувати, що розвинена логістика, крім витрат на утримання запасів, дозволяє знижувати транспортні, складські, а також інші види витрат.