Визначення оптимального обсягу рівня логістичного сервісу
Матеріал попередніх параграфів свідчить, що зростання рівня сервісу супроводжується, з одного боку, підвищенням витрат на сервіс, а з іншого - зростанням обсягу продажів і, відповідно, зростанням доходів. Завдання служби логістики полягає в пошуку оптимальної величини рівня сервісу.
Графічно оптимальний розмір рівня сервісу можна визначити, побудувавши сумарну криву, яка відображатиме поведінку витрат і доходу в залежності від зміни рівня сервісу (мал. 1).
Умовні позначення: f1 - залежність витрат на сервіс від величини рівня сервісу; f2 - залежність доходу від реалізації від рівня сервісу.
Мал. 1. Визначення оптимального рівня сервісу. Критерій - максимальний прибуток
Збитковість торгового процесу при низьких значеннях логістичного сервісу (лівий ділянку графіка) виникає на розвинених ринках послуг. Припустимо, підприємство оптової торгівлі має намір працювати на розвиненому ринку оптових послуг з широтою асортименту в межах 50% від пропонованого конкурентами. Витрати по створенню асортименту можуть не окупитися в зв'язку з низькою зацікавленістю покупців у послугах цього оптовика і, відповідно, низьким об'ємом продажів.
Оптимальне значення рівня сервісу можна знайти також служив криві витрат на сервіс і втрат на ринку, викликаних зниженням рівня сервісу (мал. 2).
Мал. 2. Визначення оптимального рівня сервісу. Критерій - мінімум сумарних витрат і втрат
Тут крива F1 показує залежність витрат на сервіс від рівня сервісу, а крива F2 - залежність втрат на ринку, викликаних погіршенням сервісу, від величини рівня сервісу.
Раніше зазначалося, що застосування логістики в більшості випадків дозволяє зрушити криву витрат вправо. У зв'язку з цим слід зазначити, що незалежно від форми кривої витрат, а також від розміру мінімального і максимального порогів рівня сервісу, прибуток на всіх рівнях сервісу збільшується (на мал. 3 - пунктирні лінії витрат і прибутку). Це відбувається у зв'язку з тим, що для будь-якого η застосування логістики, залишаючи незмінним дохід, знижує витрати на сервіс, збільшуючи тим самим різницю, тобто прибуток.
Мал. 3. Зрушення вгору кривої прибутку при застосуванні логістичної технології «Швидка відповідь»