Сутність і завдання транспортної логістики
Транспорт - це галузь матеріального виробництва, що здійснює перевезення людей і вантажів. У структурі суспільного виробництва транспорт належить до сфери виробництва матеріальних послуг.
Значна частина логістичних операцій на шляху руху матеріального потоку від первинного джерела сировини до кінцевого споживання здійснюється із застосуванням різних транспортних засобів. Витрати на виконання цих операцій складають до 50% від суми загальних витрат на логістику.
Порівняльна характеристика окремих видів транспорту
Розглянемо основні переваги та недоліки автомобільного, залізничного, водного, повітряного і трубопровідного транспорту, суттєві з точки зору логістики.
Автомобільний транспорт. Традиційно використовується для перевезень на короткі відстані. Одна з основних переваг - висока маневреність. За допомогою автомобільного транспорту вантаж може доставлятися "від дверей до дверей" з необхідною ступенем терміновості. Цей вид транспорту забезпечує регулярність поставки, а також можливість постачання малими партіями. Тут, в порівнянні з іншими видами, пред'являються менш жорсткі вимоги до упаковки товару.
Вибір виду транспорту
На вибір виду транспорту впливає ряд факторів, у тому числі:
♦ вартість перевезення;
♦ час доставки;
♦ частота відправлень;
♦ надійність дотримання графіка доставки вантажу;
♦ здатність перевозити різні вантажі;
♦ здатність доставити вантаж у будь-яку точку території.
Свій або найманий транспорт
В логістиці дана задача відноситься до задач типу "робити чи купувати" (в англомовній літературі-Make-or-Buy Problem, або скорочено - завдання MOB) і полягає в прийнятті одного з двох альтернативних рішень:
♦ виконувати транспортування власними силами;
♦ користуватися послугами спеціалізованої транспортно-експедиційної компанії.
Вибір перевізника
Вагоме місце серед рішень, пов'язаних з організацією транспортування вантажів, займає вибір перевізника. Цей вибір може бути довірено експедиторській фірмі, або виконаний менеджментом компанії самостійно.
Складання маршрутів руху автомобільного транспорту
Правильна маршрутизація руху транспорту справляє суттєвий вплив на загальну величину транспортних витрат. Складність складання раціональних маршрутів залежить від взаємного співвідношення місткості транспортного засобу і середньої величини обсягу однієї відправки вантажу. Чим менше середній обсяг однієї відправки вантажу щодо місткості використовуваного транспортного засобу, тим складніше пошук раціонального маршруту розвезення. В даному параграфі розглянемо один з методів маршрутизації перевезень у разі, коли середній обсягу однієї відправки вантажу істотно менше місткості транспортного засобу. У даному випадку застосовуються, так звані кільцеві маршрути руху транспорту.
Транспортні тарифи та фактори, що впливають на їх розмір
Розрахунки за послуги, що надаються транспортними організаціями, здійснюються за допомогою транспортних тарифів. Тарифи включають в себе:
♦ плати, що стягуються за перевезення вантажів;
♦ збори за додаткові операції, пов'язані з перевезенням вантажів;
♦ правила обчислення плат і зборів.