Сутність і завдання транспортної логістики
Транспорт - це галузь матеріального виробництва, що здійснює перевезення людей і вантажів. У структурі суспільного виробництва транспорт належить до сфери виробництва матеріальних послуг.
Значна частина логістичних операцій на шляху руху матеріального потоку від первинного джерела сировини до кінцевого споживання здійснюється із застосуванням різних транспортних засобів. Витрати на виконання цих операцій складають до 50% від суми загальних витрат на логістику.
Транспорт представляють як систему, що складається з двох підсистем: транспорт загального користування і транспорт незагального користування.
Транспорт загального користування - галузь народного господарства , яка задовольняє потреби всіх галузей народного господарства і населення в перевезеннях вантажів і пасажирів. Транспорт загального користування обслуговує сферу обігу і населення. Його часто називають магістральним (магістраль - основна, головна лінія у якійсь системі, в даному випадку - в системі шляхів сполучення).
Поняття транспорту загального користування охоплює залізничний транспорт, водний транспорт (морський і річковий), автомобільний , повітряний транспорт і транспорт трубопровідний.
Транспорт незагального користування - внутрішньовиробничий транспорт, а також транспортні засоби всіх видів, що належать нетранспортні підприємствам, є, як правило, складовою частиною яких-небудь виробничих систем.
Існує досить самостійна транспортна область логістики, в якій багатоаспектна узгодженість між учасниками транспортного процесу може розглядатися поза прямого зв'язку з сполученими виробничо-складськими ділянками руху матеріального потоку.
Разом з тим транспорт органічно вписується у виробничі та торговельні процеси. Тому транспортна складова бере участь у безлічі завдань логістики.
До транспортної логістики слід віднести завдання, вирішення яких дозволяє оптимізувати як транспортні процеси, так і процеси, пов'язані з транспортними.
У цілому, комплекс завдань транспортної логістики охоплює логістичні процеси, які включають транспортування вантажів.
Специфіку логістичного підходу до організації транспортних процесів пояснимо на прикладі взаємодії ланок транспортного ланцюга в процесі доставки вантажів декількома видами транспорту. Принципова схема організації транспортування, при якій єдина функція управління наскрізним матеріальним потоком відсутня. Узгодженість ланок у питаннях просування інформації та фінансів об'єктивно низька, оскільки координувати їх дії нікому.
Принципово інший є організація перевезення. Наявність єдиного оператора наскрізного перевізного процесу створює принципову можливість проектувати наскрізною матеріальний потік, домагатися заданих параметрів на виході.
Застосування логістики в транспорті , так само, як і у виробництві або торгівлі, перетворює перерахованих учасників у узгоджено діючих партнерів, взаємодоповнюючих один одного в транспортному процесі.
Логістика, як зазначалося , це єдність техніки, технології, економіки та планування. Відповідно, до завдань транспортної логістики слід віднести забезпечення технічної та технологічної спряженості учасників транспортного процесу, узгодження їх економічних інтересів, а також використання єдиних систем планування.
Коротко охарактеризуємо кожну з цих завдань.
Технічна спряженість в транспортному комплексі означає узгодженість параметрів транспортних засобів як всередині окремих видів, так і в міжвидової розрізі.