Передумови та проблеми розвитку логістики в торгівлі

Впровадження логістичного методу управління матеріальними потоками пов'язане, як правило, з серйозними проблемами, але, як свідчить світовий досвід, цілком здійсненно.

Логістика - шлях інтенсивного розвитку торгівлі, яким починають користуватися, як правило, тоді, коли можливості екстенсивного розвитку вже вичерпані. Наприклад, у Франції різкий стрибок у розвитку логістики стався після прийняття урядом заходів, що обмежують можливості будівництва нових великих магазинів.

Інтерес до логістики багато в чому визначається ступенем розвитку конкуренції на ринку торговельних послуг. Наприклад, при проектуванні в Іжевську підприємства оптової торгівлі продовольчими товарами розрахунки показали, що беззбитковість буде досягнута при 12-відсоткової оптової надбавки. Зацікавленість адміністрації в логістичних рішеннях виникла тільки після того, як з'ясувалося, що стійкий обсяг продажів на місцевому ринку можливий лише при надбавку не більше 10%.

Істотною передумовою застосування логістики є розширення асортименту в роздрібній торгівлі, перетворення його в максимально зручний для покупця. Наприклад, асортимент торгового дому "Перехрестя" в середині 2000 р становив приблизно 14 тис. Найменувань, а гіпермаркету "Рамстор" - 25-30 тис. Найменувань. Ефективно управляти таким асортиментом без сучасних технологій роботи з товарами, вантажами та інформацією можна.

Вимагає введення систем жорсткого наскрізного контролю і управління запасами поява на ринку безлічі швидкопсувних продуктів і продуктів, що вимагають особливих умов зберігання.

Логістика - це високоточний механізм, який може входити в конфлікт з погано організованою людською особистістю. Не випадково значна частина логістів в США це колишні військові, для яких особисте організованість - професійна якість. Не випадково найбільш вражаючих успіхів у сфері логістики домагаються японські підприємства, що мають в масі своїй виконавчий, сумлінний і дисциплінований персонал. Логістика багато дає системі в цілому, але вона і обмежує свободу дій окремого учасника. Компроміс у цій сфері ще належить навчитися знаходити.

Широке поширення логістики можна пояснити одним лише зростанням потреби в ній. В економіці повинні дозріти умови, що дозволяють задовольняти цю потребу.

Такі умови забезпечуються сучасними досягненнями науково-технічного прогресу. В результаті НТП створюються і починають широко застосовуватися різноманітні засоби праці для роботи з матеріальними і інформаційними потоками. З'являється можливість використовувати обладнання, яка відповідає конкретним умовам логістичних процесів. При цьому ключове значення для розвитку логістики відіграє комп'ютеризація управління логістичними процесами.

Перерахує проблеми логістичного розвитку торгівлі:

♦ відсутність налагоджених логістичних зв'язків між учасниками руху товару і в першу чергу між підприємствами оптової та роздрібної торгівлі;

♦ низький технічний рівень підприємств оптової і роздрібної торгівлі, транспорту;

♦ слабкий розвиток інформаційних технологій. Відсутність інформаційних систем, що забезпечують збір, зберігання, обробку в необхідному режимі і обмін інформацією між учасниками руху товару;

♦ слабкий розвиток логістичного посередництва, широка практика самостійного виконання ряду невластивих для підприємств оптової та роздрібної торгівлі робіт (наприклад, транспортування);

♦ слабкий розвиток цивілізованої конкуренції на товарному ринку Російської Федерації, високий рівень торговельних націнок і, як результат, низька зацікавленість учасників руху товару в застосуванні логістики, що забезпечує зниження експлуатаційних витрат;

♦ проблеми з організацією обороту тари;

♦ відсутність напрацьованих методів формування наскрізних матеріалопроводящіх систем в умовах ринку;

♦ відсутність досвіду оптової торгівлі в умовах логістичної організації руху товару, а також недолік ясного розуміння персоналом підприємств оптової і роздрібної торгівлі змісту і переваг логістичного підходу до управління матеріальними потоками.