Штовхаючі системи управління матеріальними потоками

Управління матеріальними потоками в рамках внутрішньовиробничих логістичних систем може здійснюватися різними способами, з яких виділяють два основних: що штовхає і тягне, які принципово відрізняються один від одного.

Перший варіант носить назву "штовхаюча система" і являє собою систему організації виробництва, в якій предмети праці, що надходять на виробничу ділянку, безпосередньо цією ділянкою в попередньої технологічної ланки не замовляються. Матеріальний потік "виштовхується" одержувачу по команді, що надходить на передавальне ланка з центральної системи управління виробництвом.

Штовхає моделі управління потоками характерні Для традиційних методів організації виробництва. Можливість їх застосування для логістичної організації виробництва з'явилася у зв'язку з масовим поширенням обчислювальної техніки. Ці системи, перші розробки яких відносять до 60-м рр.. XX в., Дозволили погоджувати і оперативно коригувати плани і дії всіх підрозділів підприємства, постачальницьких, виробничих і збутових, з урахуванням постійних змін в реальному масштабі часу. Результати впровадження даних систем образно характеризуються однією фразою: "Тепер ми можемо розробити план виробництва, на який нам потрібні тижні, за кілька годин".

Штовхає системи, здатні за допомогою мікроелектроніки пов'язати складний виробничий механізм в єдине ціле, проте мають природні межі своїх можливостей. Параметри "виштовхуються" на дільницю матеріального потоку оптимальні настільки, наскільки керуюча система в змозі врахувати і оцінити всі фактори, що впливають на виробничу ситуацію на цій ділянці. Однак чим більше факторів по кожному з численних ділянок підприємства повинна враховувати керуюча система, тим досконаліше і дорожче повинно бути її програмне, інформаційне та технічне забезпечення.

На практиці реалізовані різні варіанти штовхають систем, відомі під назвою "системи МРП" (МРП-1 і МРП-2). Можливість їх створення зумовлена початком масового використання обчислювальної техніки. Системи МРП характеризуються високим рівнем автоматизації управління, що дозволяє реалізовувати такі основні функції:

♦ забезпечувати поточне регулювання і контроль виробничих запасів;

♦ в реальному масштабі часу узгоджувати і оперативно коригувати плани і дії різних служб підприємства - постачальницьких, виробничих, збутових.

У сучасних, розвинених варіантах систем МРП вирішуються також різні задачі прогнозування. В якості методу вирішення завдань широко застосовуються імітаційне моделювання та інші методи дослідження операцій.