Сутність закупівельної логістики

Закупівельна логістика - це управління матеріальними потоками в процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами Управління матеріальними потоками на етапі надходження продукції в логістичну систему підприємства, здійснюване підсистемою закупівель, має певну специфіку, що пояснює необхідність виділення закупівельної логістики в окремий розділ досліджуваної дисципліни.

Будь-яке підприємство, як виробниче, так і торгове, в якому обробляються матеріальні потоки, має у своєму складі службу, що здійснює закупівлю, доставку і тимчасове зберігання предметів праці (служба постачання): сировини, напівфабрикатів, виробів народного споживання. Діяльність цієї служби може бути розглянута на трьох рівнях, так як служба постачання одночасно є:

♦ елементом, що забезпечує зв'язку та реалізацію цілей логістичної системи, в яку входить підприємство, що розглядається як ланка ланцюга поставок;

♦ елементом Мікрологістична системи, тобто одним з підрозділів підприємства, забезпечує реалізацію цілей цього підприємства;

♦ самостійною системою, що має елементи, структуру і самостійні цілі.

Розглянемо цілі функціонування служби постачання на кожному з виділених рівнів.

1. Як підрозділ підприємства - ланки ланцюга поставок, служба постачання встановлює господарські зв'язки з постачальниками, узгоджуючи пов'язані з поставкою товарів техніко-технологічні та економічні питання, а також питання планування. Працюючи в контакті зі службами збуту постачальника і з транспортними організаціями, служба постачання забезпечує "ввязиванія" підприємства в логістичну систему, яку являє собою охоплений єдиним управлінням ділянку ланцюга поставок. Ідея логістики - отримання додаткового прибутку від узгодженості дій всіх учасників - вимагає, щоб персонал служби постачання добивався реалізації цілей власного підприємства не як ізольованого об'єкта, а як ланки всієї логістичної системи.

Це означає, що служба постачання, працюючи на власне підприємство, в той же час повинна мати на меті підвищення ефективності функціонування всього, працюючого на єдиний результат, ділянки ланцюга поставок. Власне підприємство при такому підході розглядається як елемент всієї логістичної системи товароруху: поліпшується становище всієї системи - поліпшується становище підприємства як її елемента.

Логістична інтеграція із постачальниками досягається за рахунок спільного планування, а також за рахунок комплексу заходів економічного, технологічного і технічного характеру. В основі інтеграції повинна лежати орієнтація на хороші партнерські відносини, орієнтація на готовність зробити зустрічний крок навіть тоді, коли це не приносить ніякого прибутку. Носій філософії "моя хата скраю ..." сьогодні, швидше за все, не буде почувати себе комфортно в світі бізнесу.