Завдання "зробити або купити" в закупівельній логістиці

У закупівельній логістиці до завдання типу "зробити або купити" належить прийняття одного з двох альтернативних рішень:

♦ самостійно формувати асортимент, закуповуючи товарні ресурси безпосередньо у виробника;

♦ закуповувати товарні ресурси в посередника, який спеціалізується на розукрупнення виробничих партій, формуванні широкого асортименту і поставках його споживачам в скомплектувати вигляді.

Розглянемо можливі причини, з яких закупівля в посередника може виявитися більш вигідною, ніж безпосередньо у виробника.

1. Закуповуючи товарні ресурси в посередника, підприємство, як правило, має можливість придбати широкий асортимент відносно невеликими партіями. У результаті скорочується потреба в запасах, складах, зменшується обсяг договірної роботи з виробниками окремих позицій асортименту.

2. Ціна товару в посередника може виявитися нижче, ніж у виробника. Припустимо, виробник реалізує товар за наступними цінами:

а) для дрібнооптових покупців - 10 руб. за одиницю;

б) для крупнооптових покупців - 8 крб. за одиницю.

Посередник, закупивши велику партію по 8 крб., Розукрупнювати її і реалізує дрібногуртовим покупцям з 12-відсотковою націнкою, тобто по 8,96 руб. за одиницю. Посередник може дозволити собі це, так як він спеціалізується на розукрупнення партій. Виготовлювачу розукрупнення обходиться дорожче, і він змушений продавати дрібнооптові партії за ціною 10 руб., А не по 8,96 руб.

3. Виготовлювач товару може розташовуватися територіально на більш віддаленій відстані, ніж посередник. Додаткові транспортні витрати у цьому випадку можуть перевищити різницю в цінах виробника і посередника.