Поняття матеріального потоку

Поняття матеріального потоку є ключовим в логістиці. Матеріальні потоки утворюються в результаті транспортування, складування і виконання інших матеріальних операцій із сировиною, напівфабрикатами і готовими виробами - починаючи від первинного джерела сировини аж до кінцевого споживача.

Поняття потоку як рухається маси чого-небудь, інтуїтивно добре зрозуміло: вода у склянці на столі - запас, почнемо виливати воду, виникне потік води. Автомобілі, що стоять в пробці - запас, автомобілі, що рухаються по вільному шосе - потік. Матеріальні потоки в логістиці мають аналогічну природу: безліч якихось речових об'єктів, що розглядаються не в стані спокою (запас), а в стані руху.

Однак під рухом в логістиці розуміється не тільки переміщення чого-небудь у певному напрямку, а й перехід з одного стану в інший, наприклад:

• товар, не упакований в транспортну тару, перетворюється в товар упакований (операція упаковки),

• партія товару в транспортній немаркованої тарі перетворюється на партію товару в транспортній тарі маркованої (операція маркування),

• товар, в маркованої транспортній тарі, покладений на піддон, але не пов'язаний з піддоном в єдине ціле, перетворюється в зручний для подальшої переробки вантажний пакет (операція пакетування), а також безліч інших операцій.

Матеріальні потоки можуть протікати між різними підприємствами або всередині одного підприємства. Перш ніж формулювати визначення матеріального потоку, розберемо приклад доведення готової продукції (консервів) від заводу-виробника до торгового залу магазину:

Продукт (в даному випадку консерви), що розглядається в процесі додатку до нього перерахованих операцій, являє собою матеріальний потік, який і є основним об'єктом управління в логістиці. Логістика планує цей процес, визначає технологію і вибирає техніку для виконання тих чи інших операцій, визначає, де і в якому обсязі містити запаси продукту, організовує документообіг, тобто інформаційну підтримку руху товару, оперативно керує всім наскрізним процесом.

Особливо підкреслимо, що вироблені виробником консерви передаються на оптові склади, а потім потрапляють в роздрібну торгівлю вже не одне століття. Однак ніколи в попередні століття ланцюг операцій товароруху консервів (як і іншої продукції) не була охоплена єдиною системою управління. Необхідності в такому управлінні не було, можливість такого управління відсутня. Відповідно, не було і необхідності в термін, що позначає об'єкт цього управління.

Загальноприйняте визначення свідчить: матеріальним, потоком називається має речову форму продукція (вантажі, деталі, товарно-матеріальні цінності і т. п.), що розглядається в процесі застосування до неї різних логістичних операцій в заданому временнум інтервалі.

Застосування терміну "матеріальний потік" виправдане лише при наявності єдиної системи управління наскрізний ланцюгом операцій по просуванню продукції і лише в межах керованої ланцюга. Відсутність логістичного підходу до організації руху товару позбавляє використання даного терміна як практичного, так і наукового сенсу.

Виділення всіх операцій на шляху просування вантажів, деталей, товарно-матеріальних цінностей через транспортні, виробничі, складські ланки дозволяє:

• побачити загальний процес просування мінливого продукту до кінцевого споживача;

• проектувати цей процес з урахуванням потреб ринку.

Розмірність матеріального потоку являє собою дріб, у чисельнику якого вказана одиниця виміру продукції, що має речовинну форму (штуки, тонни і т. д.), а в знаменнику - одиниця виміру часу (доба, місяць, рік і т. д.). Наприклад, тонн/рік, вагонів/місяць, контейнерів/зміну і т.п.

При здійсненні деяких логістичних операцій матеріальний потік може розглядатися для заданого моменту часу. Тоді він перетворюється в матеріальний запас. Наприклад, операція транспортування вантажу залізничним транспортом. В той момент, коли вантаж знаходиться у дорозі, він є матеріальним запасом, так званим "запасом у дорозі".

Биотехнология воспроизводства